Potrzebne książki do nauki chemii

Potrzebne książki do nauki chemii

Przeciętnemu uczniowi nieodpowiednie książki do nauki chemii wyrządzą więcej szkody niż korzyści, wprowadzając nieprzydatne wątpliwości. O ile podręcznik to kwestia gustu, warto zainwestować w dobry zestaw ćwiczeń. To zależy w dużej mierze od etapu, na którym się znajdujemy. Jeśli jesteśmy na początku drogi, warto sięgnąć po podręczniki i pomocne materiały, wśród których możemy wymienić wydanie “Chemia 3. Maturalne karty pracy. Zakres rozszerzony. Szkoły ponadpodstawowe“. Ta ostatnia książka zawiera zadania o różnym stopniu trudności, które są skonstruowane podobnie jak zadania z egzaminu końcowego. Możemy bez problemu korzystać także ze starszych wydań różnych książek, o ile oczywiście nie zostały one zaktualizowane.

Zbiory zadań z chemii

Inną popularną kolekcją dla początkujących są różnego rodzaju zbiory zadań. Oczywiście, lepsze to niż nic, ale są to ćwiczenia na ogół bardzo proste, niekiedy nazbyt proste i nie odzwierciedlają w ogóle poziomu matury. Zwłaszcza jeśli spojrzymy na zadania w arkuszach maturalnych. Warto takie zbiory porównać z książką “Chemia 3. Maturalne karty pracy. Zakres rozszerzony. Szkoły ponadpodstawowe“. Możemy go użyć, jeśli ciągle jeszcze popełniamy wiele błędów. Dzięki tej książce osiągniemy chemiczne wyżyny, rozwiązując zadania nawet o średnim poziomie trudności. Zadania te wymagają przemyślenia i są bardzo niezłym wstępem do rozwiązywania arkuszy maturalnych.

Arkusze maturalne z Internetu

Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na gotowe zestawy, istnieje nieco czasochłonna, ale tańsza alternatywa. Możemy zacząć bezpośrednio od arkuszy CKE, wybierając te z poziomu podstawowego, powoli przechodząc do tych z poziomu zaawansowanego, a kończąc na nowych arkuszach dla uczniów. Oczywiście, musimy być przygotowani na samodzielne przeglądanie arkuszy i wybieranie pytań do różnych sekcji. Jeśli jednak zamierzamy je wydrukować, będzie to nieopłacalne.